Home SHËNDETËSI 7 shenja paralajmëruese që nuk duhet ti injoroni

7 shenja paralajmëruese që nuk duhet ti injoroni

fotoMësoni se cilat simptoma në trupin tuaj janë paralajmëruese

Dhimbjet e mëdha të kokës

Shkaktari- Shanset janë që çdo dhimbje në kokën tuaj mund të jetë migrenë.Këto “fryerje të arterieve” ndodhin tek 5 përqind e njerëzve , por shumicën e rasteve nuk shkaktojnë telash , bile as që e vëreni derisa tju bëjë të derdhni lot.Kjo mund të shkaktojë një dhimbje shumë të madhe.Nëse pini duhan dhe nese kjo sëmundje është trashëguese në familjen tuaj , atëherë shanset rriten.

Një neuron i djegur mund të dëmtoj trurin tuaj brenda disa minutash ,kështu që duhet ti lajmëroheni mjekut menjëherë , “thotë kardiologia Elsa Giardina , drejtoreshë në Qendrën për Shëndetin e Grave në New York.Doktori juaj do të ju bëj një skanim – CT , që të gjejë se a keni gjakderdhje në trurin tuaj. Nëse ai vëren se keni hemorragji , do të ju udhëzoj që ti nënshtroheni operacionit kirurgjik për ti riparuar enët e gjakut.

Dhimbja e dhëmbit

Ngrënia e çamçakëzave është bërë një torturë ndaj dhëmbit.Kur dhëmbët e tuaj kanë kontakt me diçka të ftohtë , ju ndjeni therrje të mëdha.

Shkaktari- është e mundur që nervi i dhëmbit tuaj të jetë dëmtuar , zakonisht për shkak të kalbjes së tij.Përderisa nuk ndërmerrni asgjë , bakteriet në gojën tuaj mund ta infektojnë nervin.Definitivisht ju nuk dëshironi që që ato të shperndahen pastaj në tërë trupin tuaj ,thotë Kimberly Hams , një dentiste nga Minnesota.

Koha për një kontroll – Ndoshta ju keni nevojë që ta mbushni dhëmbin tuaj në mënyre që ta ruani nervin e tij.
Por nëse ai është infektuar , atëherë një antibiotik mund të kryej punë , pasiqë ai eliminon çdo infektim që është krijuar në gojën tuaj.

Dhimbja e fortë në brinjët tuaj

Shkaktari – Nëse ndjeni dhimbje shumë të mëdha në brinjët tuaj , gjithashtu jeni nën ethe , ju mund të vuani nga inflamacioni i organeve.
Kjo ndodh kur diçka formohet brenda organeve , shumë shpejt organi mund të rrezikohet nga inflamacioni.Zakonishtë këto janë të parrezikshme dhe zhduken kohë pas kohë, por nëse kjo vazhdon të përsëritet atëherë mund të shkaktojë dhimbje të tmerrshme.

Nëse nuk e eliminoni këtë inflamacion , ai mund të zgjerohet , thotë Lin Chang , nga qendra e gastologjisë.Kjo mund të shkaktojë ënjtje të indit që e rrethon organin tuaj, gjithashtu mund të bllokojë qarkullimin e gjakut për orë të tëra.

Dhimbja e Gjoksit

Shkaktari – Konsumimi i ushqimeve që përmbajnë piper djegës , nëse keni probleme me zemër ,rritë rrezikun e sulmit në zemër.Për çdo vit rreth 10,000 femra nën 45 vjeç e kanë nga një.Simptomat janë më të rënda tek femrat se te mashkujtë , kështu që ju mund vetëm të ndjeni dhimbje fyti.

Ajo ndjenja e rraskapitjes pas ushtrimeve të lodhshme , nuk është normale.Tek femrat e reja , sulmi i zemrës ndodh gjatë punës kur djersiten.
Nëse kjo ndodh , lajmroni 911-shin. Doktori do tju bëjë një EKG , të shohë se a është dëmtuar zemra , do tju caktojë diagnozen , dhe , do zgjedhë se a duhet të u nënshtroheni operacioneve për të pastruar arteriet tuaja.

Dhimbjet Abdominale

Shkaktari – Cdokush nganjëherë ndjehet sikur ka një balon të fryrë brenda – veçanërisht para periudhave.Por , nëse ndodh shpesh rezultati mund të jetë kanceri.
Nëse filloni të perjetoni dhimbje çdo ditë , më shumë se 3 herë në javë , atëherë po ,ju jeni të rrezikuar nga kanceri në vezore.
Kanceri në vezore nuk është i zakonshëm , por rreziku është më i lartë nëse kjo është trashëguese në familjen tuaj , ose nëse nuk keni qenë kurrë shtatzënë.

Caktoni një termin të mjeku juaj. Nëse dyshon për kancer , atëherë shkoni bëni një CT të kontrolloni mos keni tumor.Lajmi i mirë: 90 % e femrave që diagnostifikohen më herët mund të shërohen brenda 5 viteve.

Dhimbja e Shpinës

Shkaktari – Nëse ju sapo ndihmuat fqiun tuaj që të bart diçka në katin e katërt të banesës , anti-biotikët mund të ndalojnë dhimbjen.
Por nëse kjo nuk kryen punë , vizitoni ortopedin , sepse mund ta keni lënduar nervin e shpinës tuaj , thotë Letha Griffin një specialistë nga Atlanta.
Nëse nuk i kushtoni vëmendje rrezikoni dëmtimin e nervit të shpinës suaj , dhe është keq nëse nuk mund ti ndjeni këmbet e juaja.

Përderisa gjendja juaj nuk përkeqësohet doktori do të ju rekomandojë terapi fizike të reduktoni inflamacionin e nervit.Por nëse edhe pas disa muajsh gjendja juaj nuk përmirësohet , ndoshta ju duhet që tu nënshtroheni operacioneve.

Dhimbjet e këmbës

Shkaktari – Qëndrimi i gjatë në karrige shkakton që gjaku juaj të qendroj në këmbet tuaja , gjë që bllokon arteriet tuaja.Pjesa rreth saj fillon të dhemb dhe të ënjtet. Rreziku më i madh është te duhanpirësit.

Ujdisja – Një masazh në pjesën ku ndodh dhimbja mund ta parandaloj këtë.Por , që të jeni më i sigurtë , vizitoni mjekun dhe bëni një CT , thotë Suzanne Seinbaum – drejtoreshë e Spitalin e Institutit Vaskular dhe të Zemrës në New York.

Previous articleRoboti që bën dashuri me njeriun
Next articleNjë zgjidhje e padëgjuar për ankthin