Home LAJME Angela Merkel Putinit: Dështove procesin e paqes, prisni sanksionet e reja

Angela Merkel Putinit: Dështove procesin e paqes, prisni sanksionet e reja

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se shtetet e G’7 janë po mendojnë lidhur me sanksionet e reja kundrejt Rusisë derisa kjo e fundit nuk ka bërë ndonjë lëvizje në drejtim të zgjidhjes së krizës në Ukrainë, ashtu siç ishte pajtuar në marrëveshjen e arritur javën e kaluar në Gjenevë të Zvicrës.

Kështu, liderët e pesë vendeve të Perëndimit po shikojnë mundësitë e ndërmarrjes së hapave të mëtejmë të cilat do t’i kushtojnë Rusisë.

Merkel ka biseduar me Vladimir Putin dhe i ka thënë atij që marrëveshja e Gjenevës ka “dështuar”.

Telefonatën e ka konfirmuar edhe Kremlini në një deklaratë për media, por aty thuhet se Putin ka shprehur zhgënjimin e tij lidhur me implementimin e marrëveshjes nga qeveria ukrainase.

Previous article​Ronaldo titullar, Benzema, Pepe e Bale në dyshim
Next article​Familjarët e të pagjeturve vizitojnë Rashkën