Author Archives: Radio Llapi

is

Mustafa: Investimet kapitale për herë të parë mbi 700 milionë euro

Kryeministri Isa Mustafa, tha se gjatë hartimit të buxhetit kanë trajtuar të gjitha kërkesat. “Kemi arritur që të ofrojmë një buxhet i cili siguron zhvillim dhe që reflekton programin qeveritar, për zhvillim, rritje ekonomike, mirëqenie sociale dhe për të ruajtur stabilitetin financiar”, theksoi Mustafa. Sipas tij, rritja ekonomike do të jetë më e madhe se

images

Dalja e Britanisë nga BE-ja nuk e rrezikon liberalizimin

Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, si dhe paralajmërimi i disa shteteve tjera se do të veprojnë njëjtë, nuk do të ndikojë në procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës e as në procesin integrues. Sipas Qeverisë së Kosovës dhe ekspertëve të integrimit, liberalizimi do të ndodhë pas plotësimit të kritereve

thaci-mogherini-640x426-780x439

Kërkesa e Thaçit për Brukselin: Përshpejtim të liberalizimit të vizave

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, takohet të martën në Bruksel me përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, dhe me presidentin e Parlamentit Evropian, Martin Shultz. Takimet me zyrtarët e lartë evropianë të presidentit Thaçi pasojnë vendimin e Kuvendit të Kosovës për të miratuar vazhdimin e mandatit të misionit

HYSENI-780x439

Italia përkrah heqjen e vizave për kosovarët

Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni është takuar në Romë me ministrin e Brendshëm të Republikës së Italisë, Angelino Alfano. Në njoftim thuhet se ministrat kanë biseduar për një varg çështjesh të interesit të ndërsjellë nacional dhe në funksion të forcimit të mëtejmë të marrëdhënieve bilaterale të sigurisë Kosovë-Itali. “Partneriteti

images

Është nënshkruar kontrata e renovimit të stadiumit të Prishtinës.

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Komuna e Prishtinës, Federata e Futbollit të Kosovës (FFK), përfaqësues të FC Prishtina dhe kontraktuesi “Altrade”, nënshkruan sot kontratën për renovimin e stadiumit të Prishtinës, në vlerë prej 3 milion e 800 mijë euro. Punët të cilat do ta zgjasin 14 muaj do të kryhen më të mirë

is

Mustafa: “Lugina e Diellit” për serbët në Veri, nuk do të ndërtohet

Kryeministri Isa Mustafa, po thotë se serbët e kthyer në Kosovë, nuk kanë leje që të ndërtojnë lagjen “Lugina e Diellit” në veri të Kosovës. Këtë koment ai e ka bërë në Istog, ku i shoqëruar nga shefi i Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Samuel Zhbogar, inauguroi projektin, “Mbështetja e agro-turizmit, bizneseve dhe zhvillimit

12-1-650x358

Nënshkruhen shtatë marrëveshje mes Shqipërisë e Kosovës

Ka përfunduar  mbledhja dhe konferenca për medie nga dy qeveritë asaj të Kosovës dhe asaj të Shqipërisë në të cilën janë zhvilluar një varg diskutimesh ndërmjet delegacioneve të përfaqësuesve përkatëse të ministrive rreth shtatë marrëveshjeve të nënshkruara. Pas përfundimit të diskutimit për marrëveshjet, kryeministri Mustafa tha se nuk e ka pritur që të ketë kaq

Top