Home SHËNDETËSI Boronicat “luftojnë” atakun kardiak

Boronicat “luftojnë” atakun kardiak

boronicatJo vetëm boronicat, por edhe luleshtrydhet edhe manaferrat kanë të tilla veti.

Sipas një studimi të fundit, femrat e moshës nga 25 vjeç deri 42 vjeç që hanin më shumë se tre pjata servis me boronica, apo edhe luleshtrydhe dhe manaferra, paraqisnin një rrezik 32% më të ulët për t’u prekur nga një atak kardiak, krahasuar me ato që konsumonin më pak, shkruan Health.

Autorët e studimit ja atribuojnë këto përfitime disa përbërësve të quajtur “anthocyanins”, flavonoide (të cilat janë oksidantë) që mund të ulin presionin e gjakut, gjithashtu zgjerojnë enët e gjakut.

Anthocyanin-et ju japin frutave ngjyrat e kuqe dhe blu.

Previous articleSkandali 7 milionësh i Mustafa Sandal
Next articleDjersitja pas lindjes