SHËNDETËSI articles

foto (1)

Një element ushqimor ndikon në zhdukjen e dhimbjes së kokës

Një element ushqimor ndikon në zhdukjen e dhimbjes së kokës

Dhimbjet e shpeshta të kokës mund të reduktohen ndjeshëm, duke reduktuar përdorimin e kripës në ushqime. Më saktësisht duhet reduktuar me tre gramë përdorimi i kripës. Ky fakt tregohet nga një studim amerikan i John Hopkins University, në Maryland. Sipas ekspertëve reduktimi i sasisë së kripës zbeh dhimbjen e kokës për shkak se ul presionin

foto

Piperi, “mburoja” e metabolizmit

I zi ose i gjelbër, i bardhë ose i kuq, aroma e tij të ngre humorin, përmirëson tretjen, qarkullimin e gjakut dhe ndihmon në luftimin e celulitit Ka aromë pikante, të fortë, rigjallëruese; është një erëz e çmuar, me erë druri dhe shije djegëse, që u jep shije gatimeve; mund të përdoret në çdo stinë,

Kafe

Jo vetëm kafe për mengjes, edhe…

Çdokush nga ne e ka të nevojshme të konsumojë një kafe në mëngjes. “Të zgjon”, arsyetojmë të gjithë, megjithatë, pak e dinë, se ekziston një pije që preferohet më shumë se kafeja. Është shumë e mirë për organizmin dhe duhet të konsumohet përditë. Receta është shumë e thjeshtë, në një gotë me ujë të vakët

Dhimbja-e-fytit

Dhimbja e fytit, disa mënyra për ta kuruar

Dhimbja në fyt janë një ndër dhimbjet më të shpeshta gjatë stinës së vjeshtës dhe të dimrit. Ajo shkaktohen shpesh edhe nga ndryshimet e temperaturave në mënyrë të njëpasnjëshme. Rroba të nxehta rreth qafës Një rrobë të butë lageni në ujë të përzier me uthull, raki po alkool të butë, vendoseni përreth qafës dhe mbi

foto

Ujë me limon, magjik për gurët në veshka

Uji me limon është një mrekulli e vërtetë. Studimet e fundit i referohen edhe mundësisë për tu dobësuar me ujë me limon, duke penguar njëkohësisht oreksin. Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, por edhe të nutriantët e tjera si bioflavonoidi, pektina, acidi, vitamina A, B1, B6, kaliumi, kalciumi, magneziumi, fosfori, mangani, etj.

foto (8)

Problemi që prek gjerësisht gratë shtatzënë

Gjatë shtatzënisë përveç shtimit të peshës dhe ndryshimeve trupore, dhëmbët janë ata që janë më të ndjeshëm, pasi ndodh që një pjesë e mirë e tyre të prishen dhe të shkaktojnë dhimbje të padurueshme. Gjëja e parë që duhet bërë është parandalimi dhe vizita qoftë edhe për shqetësimin më të vogël te dentisti. Idealja do

gripi

Vendet ku rreziku për të marrë grip rritet shumë

Në këtë periudhë virozash dhe gripi do të ishte mirë që të bëni kujdes për veten, duke shmangur vendet me shumë baktere! Ja se çfarë këshillohet… Nëse po mendoni të bëni një udhëtim të bukur me kroçierë, kini parasysh se edhe aty probabiliteti për t’u infektuar me ndonjë virus është i madh. Dihet se edhe

foto

Qershiat, nuk ua merr mendja pse ju nevojiten kaq shumë

Në momentin kur numërimi i yjeve, meditimi, çaji dhe maskat e gjumit kanë dështuar për t’ju sjellë gjumin, provoni qershitë! Një dorë qershi të pjekura para se të shtriheni sjellin gjumë, për këdo që ka probleme me pagjumësinë. Në një studim të bërë nga profesori i neuroendokrinologjisë në Universitetin e Teksasit, Dr. Russell J. Reiter, janë gjetur

Top