Home SHËNDETËSI Domatja-boronicë lufton kancerin

Domatja-boronicë lufton kancerin

Kjo domate e modifikuar gjenetikisht me ngjyrë të purpurt e cila mund të dalë së shpejti në treg mund të ndihmojë për të luftuar kancerin.

Shkencëtarët thonë se domatet e reja mund të përmirësojnë vlerat ushqimore të gjithçkaje, që nga salca e deri tek picat.

Sipas BBC, pigmenti i errët i jep domateve të njëjtin potencial për përfitim ushqimor si boronicat.

Për herë të parë një domate e tillë u prodhua në Britani dhe tani po prodhohet në shkallë të gjerë në Kanada.

Previous articleVlerat ushqyese të lakrës
Next articleÇfarë duhet të konsumoni për mëngjes?