Home LAJME Faktori ndërkombëtar i preokupuar me ngjarjet në Ukrainë

Faktori ndërkombëtar i preokupuar me ngjarjet në Ukrainë

Të dërguarit ndërkombëtarë po zhvillojnë sot takime me udhëheqësit aktual të Ukrainës në Kievë, derisa kryengritja e pro-rusëve po vazhdon në rajonet lindore të vendit.

Nënsekretari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara Jeffrey Feltman, e ka takuar sot në Kiev, presidentin në detyrë Oleksandr Turchynov.

Sekretari i jashtëm britanik William Hague po qëndron gjithashtu në Ukrainë, për të biseduar atje me krerët e vendit.

Diplomatët po qëndrojnë në Ukrainë për të biseduar në lidhje me zgjedhjet që pritet të mbahen më 25 maj.

Ndërkohë, forcat ukrainase gjatë ditës së sotme e kanë rimarrë portin në qytetin lindorë Mariupol.

Gjatë këtij aksioni është raportuar se ka viktima por nuk është raportuar për numrin e tyre.

Ndërtesën e bashkisë së qytetit ndërkaq, vazhdojnë ta mbajnë nën kontrollë seperatistët pro-rusë.

Është bërë me dije se autoritetet ukrainase e kanë arrestuar Ihor Kakidzyanovk, ministër i vetshpallur i mbrojtjes në lindje të Ukrainës.

Luftime janë raportuar edhe nëpër qytetin ky ka filluar konflikti në lindje të Ukrainës, Slovyansk.

Previous articleLimaj: Askush nuk ka pse të krenohet me punën e tij në Kuvend
Next articleShqiptarët e Kosovës dhe Preshevës do të punojnë në Shqipëri pa leje pune