Home Kuriozitete Gjendet unaza pas 400 vitesh

Gjendet unaza pas 400 vitesh

Është gjetur unaza e punuar për pasanikun Hugh Audley, i cili kur kishte vdekur në shekullin 17, kishte lënë një pasuri prej mbi 30 milionash në ari.

Së bashku me këtë unazë, që në fakt ishte ‘Unazë Vajtimi’ ai pasurinë i’a kishte lënë nipit të tij, e në mesin e të mirave edhe tokën ku tani ndodhet Buckingham Palace.

Unaza prej 24 karatësh, ishte zbuluar nga John Ree, me anë të një detektori metali, të cilin entuziasti i objekteve antike, ka zbuluar edhe stoli të tjera të lashta.

Previous articleMark Marku: Do të flija me Genta Ismajlin
Next articleSi e mbron çokollata zemrën dhe ul rrezikun nga sulmi