Home LAJME Gjuha Shqipe degë më vete në pemën gjuhësore botërore

Gjuha Shqipe degë më vete në pemën gjuhësore botërore

Gjuha Shqipe gjithmonë ka qenë objekt studimi për shumë studiues në botë.

Së fundmi, gazeta prestigjioze “The Guardian” e Londrës, ka publikuar një ilustrim të Minna Sundberg që tregon hartën e gjuhëve që ekzistojnë sot në botë, transmeton koha.net.

Në foton e botuar dallohet qartë gjuha shqipe si një degë më vete e pemës simbolike të gjuhëve botërore.

Kjo vërteton edhe njëherë se shqipja është një gjuhë unike dhe e lashtë.

Previous articleKuvendi vazhdon seancën për migrimin ilegal
Next articleKadri Veseli thotë se Jabllanoviqi do të duhej të largohej nga Qeveria