Home Kuriozitete Hotelet më të çuditshme në Amerikën Latine

Hotelet më të çuditshme në Amerikën Latine

Këto nuk janë karakteristika të zakonshme të hoteleve, por janë karakteristike të vendeve më interesante për të qëndruar në Amerikën Latine.

Ky grup i hoteleve shkon disa hapa më tej me shërbime dhe me formacione të lira të mëngjesit që e bën qëndrimin tuaj aty të paharrueshëm.

Costa Verde (Quepos, Costa Rica, foto lartë)

Në një pyll të dendur përgjatë bregut perëndimor të Kosta Rikës gjendet trupi i një aeroplani të vjetër Boeing 727. Ky aeroplan nuk është vetëm mbetje e një fluturimi të shkuar keq, por për më tepër ai është një hotel me suitë luksoze.

Endemico (Valle de Gualdalupe, Mexico)

“Kabina luksoze” tingëllon si një oksimoron, por jo kur flisni për 20 strehimoret e projektuara që e bëjnë këtë tërheqje të Baja California. Çdo njësi e rrallë por elegante përfshinë shtretër të madhësisë së mbretërve me dritare nga dyshemeja deri në tavan. Hoteli është i pozicionuar në mes të një terreni të thepisur, kështu që jep një pamje të peizazhit pjellor të këtij rajoni në jug të San Diegos.

Shtëpia në dru, Barrio Bonito, Kosta Rika

Me katër dhoma gjumi, dy banjo, kjo mund të jetë shtëpia më e mirë në dru në botë. Ndërtuar 60 metra rreth një peme në Guanacaste në jug të Kosta Rikës, kjo pozitë e lartë u ofron mysafirëve një luks të papritur me dushe të ngrohta dhe me ajër të kondicionuar, për të mos përmendur edhe një pamje të bukur të natyrës së egër.

Hoteli Unik (Sao Paulo, Brazil)

Përveç emrit, çfarë e bën këtë hotel unik është edhe forma e tij. Puna e Ruy Ohtake, një nga arkitektët më të talentuar të Brazilit, është thënë se i ngjanë një anije me feta të shalqirit, por ndërtimi ishte thjeshtë një mënyrë gjeniale për të marrë pamje të qytetit nga lart. Brenda, nuk është shumë ndryshe nga çdo pronë tjetër e pasur, me përjashtim ndoshta të dritareve të dhomave transparente, me mur ndarës në mes të dhomave të fjetjes dhe banjos.

Kulla Tendë (Gamboa, Panama)

Kjo shtëpizë 12 dhomëshe mbi drunjët e Parkut Nacional të Soberania-së ka një origjinë të pazakontë. Ajo ishte ndërtuar nga Forcat Ajrore Amerikane në vitin 1965, si një kullë radar për të ndihmuar në mbrojtjen e kanalit të Panamasë, dhe më vonë është përdorur për çdo gjë, nga kontrolli i trafikut ajror deri tek luftimi kundër drogës. Sot, kjo është hotel dhe observator natyror.

Palacio de Sal (Potosi, Bolivia)

Ju mund të josheni për ti lëpirë muret e këtij hoteli, por nuk duhet ta bëni. Sidomos në qoftë se keni tension të lartë të gjakut. Kjo për shkak se e gjitha është bërë nga kripa. Miliarda ton kripë, në fakt, e gjithë kripa erdhi nga mbledhësi më i madh i kripës në botë, Salar de Uyuni. Materiali i pazakontë i ndërtimit është përdorur për të ndërtuar dyshemetë, tavanet dhe pothuajse çdo gjë në mes, duke përfshirë shtretërit.

Montana Magica (Panguipulli, Kili)

Është një ndërtesë 12 dhomëshe në mes të Rezervës Biologjike Hulio-Hulio, në formë vullkani si të një shpërthimi të përditshëm që nxjerrë ujë në anën e ndërtesës. Nëse hyni brenda do të dukeni sikur jeni hyrë brenda një peme të shenjtë. Duke pasur parasysh pamjen dhe ndjenjën e vendit, ju mund të mendoni se jeni rrethuar nga hobitët, por fqinjët tuaj të vërtetë janë pumat, hutët dhe krijesat e tjera që bëjnë shtëpinë e tyre në pyll.

Quinta Real Zacatecas (Zacatecas, Mexico)

Një vështrim në këtë hotel luksoz dhe nuk është vështirë të imagjinohet mjeshtërimi i saj i mëparshëm si Plaza de Toros San Pedro, një arenë për mundje që daton nga shekulli i nëntëmbëdhjetë. Dyet e nëntë suita tani ndodhen në tribunat që qëndronin dikur. Matadors, dikur që luftuan kafshët aty, tani është një oborr simpatik. I gjithë vendi është rindërtuar për të qetësuar mysafirët e hotelit duke ruajtur stilin klasik të strukturës koloniale.

EcoCamp Patagonia (Torres del Paine, Kili)
Kampet janë qëndrueshmërisht në këtë grup të hoteleve eskimeze në formë suitash që vizitorët e tyre të eksplorojnë në rrafshin e thyer të Patagonianit me aventura të ndryshme në ekspeditat Cascada. Kupolat janë të dizajnuara për të imituar banesat e fisit nomad Kaweskar që dikur banonin në këtë zonë. Karakteristikat e gjelbërta përfshijnë grupe të drunjtëve të ulëta dhe toalete të artit shtetëror. Ka gjithashtu energji elektrike të mjaftueshme për të ngarkuar apartamentin tuaj, kështu që ju mund të merrni shumë fotografi të pabesueshme të peizazhit Torres del Paine.

Previous articleSelimi: Kush guxojë të bënte marrëveshje me FARK-un në emër të UÇK-së?!
Next articleKështu bëhet “Remontada”