Home LAJME Kinë, bie muri nga reshjet, 18 viktima

Kinë, bie muri nga reshjet, 18 viktima

18 persona kanë mbetur të vdekur pas shembjes së murit të një fabrike për shkak të reshjeve të dendura në lindje të Kinës, ditën e diel, teksa të gjithë ishin punonjës të saj dhe në orarin e punës, bën të ditur agjencia e lajmeve Xinhua.

Rreth 40 punëtorë të një kompanie për energjinë e rinovueshme në qytetin piktoresk bregdetar të Qingdaos, në provincën Shandong, ndodheshin brenda saj, deklaron Xinhua, por pa specifikuar se çfarë prodhonte fabrika në fjalë. 3 prej tyre u dërguan në spital me plagë të rënda.

Kina, ekonomia e dytë më e madhe e botës, regjistron një rekord të dobët të sigurisë në vendet e punës, teksa fatkeqësitë nëpër minierat e qymyrit janë thuajse një dukuri e zakonshme.

Në qershor 2013, një zjarr i rënë në një thertore shpendësh (pulash) në provincën veri-lindore të Jilin-it, shkaktoi 120 viktima, ndërsa në Nëntor, një shpërthim në një naftësjellës në Qingdao vrau 62 persona.

Previous articleRusia kërcënohet me sanksione të reja
Next articleSagna pret të largohet nga Arsenali