Home LAJME Mbusheni baterinë e telefonit me… ujë!

Mbusheni baterinë e telefonit me… ujë!

Nëse nuk keni rrymë, merrni dy bateri dhe zhytini ato në një filxhan me ujë për një deri në një orë e gjysmë dhe më pas lidheni telefonin celular me kabllon e USB-së dhe zhyteni në ujë.

Kjo është një teknikë fantastike për ata që udhëtojnë në zonat e luftës, ose edhe për udhëtarët që lëvizin me çanta shpine dhe që s’kanë ku ta gjejnë energjinë elektrike, transmeton Telegrafi.

Për shembull, në Siri, Jemen dhe Libi – tre vende të përfshira nga revolucioni për gjysmë viti – ka ndërprerje të energjisë dhe mungesë gazi e benzine, aq sa as gjeneratorët nuk punojnë.

Previous articleNjë element ushqimor ndikon në zhdukjen e dhimbjes së kokës
Next articleNatali Veliaj dënohet me 12 vjet burgim dhe 25 mijë euro