Home LAJME MUSTAFA, QYTETARËVE: KOSOVA MË E SIGURT SE KAMPET NË VEND TË HUAJ

MUSTAFA, QYTETARËVE: KOSOVA MË E SIGURT SE KAMPET NË VEND TË HUAJ

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa i është drejtuar qytetarëve përmes rrjetit social Facebook, duke u thënë se Kosova është më e sigurt sesa kampet e azilantëve në Hungari, Francë, Austri, Gjermani.

Më poshtë mund ta lexoni postimin e kryeministrit, Mustafa:

“Kosova është më e sigurt sesa kampet e azilantëve në Hungari, Francë, Austri, Gjermani e gjetiu. Shtëpitë tona, këtu janë më të mira e më të dinjitetshme sesa tendat dhe dyshekët në halla sportive e në fusha. Ju i keni fituar me mund e djersë paratë dhe pasurinë, për t’ua dhënë matrapazëve dhe ndërmjetësuesve shqiptar e serb, të cilët me dëshirë do ta boshatisnin Kosovën për interesa të tyre, ashtu siç serbet i bënë bosh shumë pjesë shqiptare gjatë historisë sonë.

Ju siguroj se do të punoj me përkushtim që Qeveria të hap perspektivë për zhvillim ekonomik dhe punësim në vendin tonë, në qytetet e në fshatrat tona. Ardhmërinë tonë duhet të ndërtojmë këtu.

Kemi mjaftë probleme, por ato nuk do ti zgjidhim duke ikur nga to dhe duke e marrë botën në sy, por duke u ballafaquar me to. Programi ynë qeverisës dhe përkrahja që e kemi nga komuniteti ndërkombëtar krijon mundësi për hapje të vendeve të punës për të rinj, për shkollim më të mirë e perspektivë të gjeneratave të reja.

Jam i bindur se së shpejti mund të kemi liberalizimin e vizave dhe njerëzit tanë do të dalin e do të shohin botën, të lirë si të tjerët, pa shitë shtëpi, tokë e bagëti dhe do të kthehen të punojnë në vendin e tyre dhe në pronat e tyre.

Këtë gjendje të rëndë nuk e kalojmë duke bërë me gisht e duke prodhuar fajtorë, por do ta kalojmë nëse jemi bashkë, të gjithë, institucionet shtetërore, mediat, shoqëria civile, sepse demi nga ky proces është larg më i madh sesa pasha e akuzave dhe kritikave”.

Previous articleRita “nanadimreshë”, të gjithë i çon peshë
Next articleHollande i uron Jahjagës pranimin e Kosovës në Frankofoni