Home LAJME Rusia kërcënohet me sanksione të reja

Rusia kërcënohet me sanksione të reja

Franca dhe Gjermania kërcënuan Rusinë me sanksione të reja, nëse zgjedhjet presidenciale të Ukrainës nuk mbahen sipas planit në datën 25 maj.

Shefi i pallatit të Elizesë, Francois Hollande dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, pohuan në një deklaratë të përbashkët se i druhen një destabilizimit të mëtejshëm të situatës në Ukrainë. Dy liderët shtuan se referendumi lokal i ditës së diel është një vendim i paligjshëm.

Hollande dhe Merkel, i bënë thirrje qeverisë ukrainase që të frenohej nga çdo veprim ushtarak para zgjedhjeve, me përjashtim të rasteve kur duhet të veprojë në mbrojtje të individëve dhe pronës.

Cilat janë sanksionet e fazës së tretë? Pak dihet rreth tyre. Disa ekspertë shpjegojnë se vala e tretë e sanksioneve përfshin masa ndëshkuese më të mëdha, duke vënë në shënjestër sektorë të ekonomisë ruse. Nëse faza e parë dhe e dytë u përqendruan tek individët dhe pasuritë e tyre, faza e tretë do të ketë si objektiv korporatat.

Sipas presidentit amerikan, Barack Obama, urdhri i tretë do të prekë shërbimet financiare, energjinë, industrinë e nxjerrjes së metaleve, inxhinierinë dhe mbrojtjen.

Previous articleNis referendumi i separatistëve pro-rusë në Lindje të Ukrainës
Next articleKinë, bie muri nga reshjet, 18 viktima