Home LAJME Sllovakia ofron bursa për studentët kosovarë

Sllovakia ofron bursa për studentët kosovarë

Zëvendësministri i Arsimit, Nehat Mustafa, ka pritur në takim shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Republikës së Sllovakisë, Henrik Markush, me të cilin kanë biseduar rreth zhvillimeve të arsimit në Kosovë.

Sipas një njoftimi të lëshuar nga MASHT, Mustafa dhe Markush kanë biseduar veçanërisht për arsimin e lartë derisa ky i fundit ka bërë të ditur se Sllovakia do të ndajë bursa për studentët kosovarë që dëshirojnë të studiojnë në Republikën e Sllovakisë.

Zv.ministri Mustafa e ka vlerësuar këtë si një lajm të mirë për Kosovën, ndërsa e njoftoi mysafirin se tashmë Kosova ka studentë pothuaj në të gjitha shtetet evropiane dhe se këta studentë kanë treguar rezultate të mira kudo që kanë shkuar për studime.

Është hera e parë që studentët nga Kosova përkrahen financiarisht për të studiuar në Sllovaki nga Qeveria e këtij shteti, ndërsa ata do të aplikojnë drejtpërdrejt në universitetet sllovake.

Zv.ministri Mustafa theksoi se MASHT do të njoftojë me kohë të rinjtë kosovarë për këtë mundësi të studimit.

Previous articleHashim Deshishku, deputet i LDK’së, pritet të arrestohet?
Next articleAshton: Progres në bisedimet për programin bërthamor të Iranit