SPORT articles

images

Është nënshkruar kontrata e renovimit të stadiumit të Prishtinës.

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Komuna e Prishtinës, Federata e Futbollit të Kosovës (FFK), përfaqësues të FC Prishtina dhe kontraktuesi “Altrade”, nënshkruan sot kontratën për renovimin e stadiumit të Prishtinës, në vlerë prej 3 milion e 800 mijë euro. Punët të cilat do ta zgjasin 14 muaj do të kryhen më të mirë

untitled

KOSOVA pranohet në FIFA

Kosova është anëtarja e 210-të e FIFA. Kongresi i kësaj organizate ka votuar për pranimin e Kosovës. Ishin 141 shtete që votuan për pranimin e Kosovës, dhe vetëm 23 ishin kundër. Kosovës i lejohet pjesëmarrja në kualifikimet për botërorin e Rusisë që mbahet në vitin 2018, dhe tani UEFA do të vendos se në cilin grup do

13133229_10153910748458859_2715644075858925343_n

KOSOVA bëhet anëtare e UEFA-s

Kosova është anëtarja më e re e UEFA’s. UEFA edhe zyrtarisht ka pranuar Kosovën si anëtaren e saj të 55’të dhe atë me efekt të menjëhershëm.  Kosova ka marrë 28 vota, 24 ishin kundër dhe vetëm dy vota të pavlefshme. Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka marr fjalën menjëherë pas shpalljes

auto_breehrherhreeehehrehr1461276152

Majlinda Kelmendi ambasadorja më e mirë e Kosovës

Faqja e njohur e sportit të xhudos, ‘JudoInside’ e ka vlerësuar lartë paraqitjen e Majlinda Kelmendit në Kampionatin Evropian në Rusi, ku rrëmbej medaljen e artë. Kelmendi ia doli të rikthej titullin e fituar në vitin 2014. “Majlinda Kelmendi ka rikthyer titullin evropian në Kazan. Super garuesja kosovare mundi në finale francezen që kishte medalje

download (1)

Fadil Vokrri:Në maj Kosova anëtarësohet në UEFA e FIFA

Muaji maj mund ta gjej Federatën e Futbollit të Kosovës anëtare të UEFA-së dhe FIFA-së Fadil Vokrri, kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, ka thënë se në muajin maj janë dy kuvende, ai i UEFA-së dhe i FIFA-së, në të cilat Kosova mund të pranohet si anëtare me të drejta të plota. “Dje dhe

gun__1381310671_uefa_champions_league

UEFA shqyrton pranimin e plotë të Kosovës më 25 shkurt

Kosova mund të pranohet më herët se që është menduar. UEFA në Kongresin e radhës (më 25 shkurt, i jashtëzakonshëm, më 3 maj i rregullt) do të shqyrtojë propozimin për pranimin e Kosovës si anëtare e plotë. Federata kosovare e futbollit aktualisht ka kufizime në paraqitje ndërkombëtare, pasi që FIFA në janar të vitit 2014

Top